Aneta Grzeszykowska w swoich realizacjach traktuje medium fotografii czysto instrumentalnie, jako pretekst do dalszych, bardziej rozbudowanych działań artystyczno-ontogonicznych, związanych z badaniem struktur rzeczywistości.
Tematyka jej prac często dotyczy kwestii fotografii i tego, jak odbieramy obraz siebie, kim dla samych siebie jesteśmy, co wiąże się też z podejmowaniem prób badań nad tożsamością człowieka. W swoich realizacjach nie pomija również badań nad świadomością samej siebie, co można zauważyć w cyklu prac zatytułowanych „Negative Book”. Zdjęcia zostały wykonane wielkoformatowym aparatem analogowym w technice slajdu. Następnie pracując w ciemni, Grzeszykowska z pozytywów wywołała zdjęcia w formie negatywów.
Aneta Grzeszykowska urodziła się w 1975 roku w Warszawie. W swojej twórczości zajmuje się nowymi mediami, a zwłaszcza fotografią. W roku 1999 ukończyła studia na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie. Przed długi okres swojej twórczości współpracowała z Janem Smagą. W tym czasie wspólnie zasłynęli z cyklu fotografii zatytułowanego „Plany” (2005). Od 2005 roku Grzeszykowska tworzy projekty indywidualne. W pracach często porusza tematykę tożsamości jedności i percepcji drugiego człowieka, zapośredniczonej z medium fotografii. Najbardziej rozpoznawalna praca artystki to nietytułowany cykl zdjęć, które niemalże powtarzają serię Cindy Sherman z końca lat 70. „Untitled Film Stills”. W fotografiach Grzeszykowska naśladuje pozy i gesty kobiet znanych z kultury popularnej, jakie uwieczniła Sherman na czarno-białych zdjęciach. W roku 2014 artystka otrzymała Paszport Polityki w kategorii Sztuki wizualne. Prace artystki znajdują się w zbiorach najsławniejszych galerii na świecie, takich jak na przykład Muzeum Salomona R. Guggenheim w Nowym Jorku i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w San Francisco.