Według Emmanuela Levinasa, twarz nigdy nie może zostać w pełni scharakteryzowana, nigdy w pełni przedstawiona. Jest czymś nieskończonym, nieokreślonym elementem, który burzy jedność i spokój naszego świata. Tym samym wzywa nas do rozmowy, do zwrócenia uwagi, do spotkania twarzą w twarz.
„12 Twarzy” to historie okrutnych i nieludzkich przeżyć, zarejestrowanych na dwa sposoby. Spisanych na karcie papieru i utrwalonej na fotograficznej kliszy wielkoformatowej. Syryjscy uchodźcy przebywający w tureckich obozach nie zawsze są skłonni do mówienia, lecz ich postawa, wyraz twarzy i wyrysowane na niej emocje nie wymagają komentarza i większych wyjaśnień. W twarzy, niczym w zwierciadle, odbijają się strach, lęk, bezsilność, rezygnacja, wyparcie, złość, ale też duma i szacunek. Emocje, znane tylko tym, którzy spojrzeli wojnie w twarz.
Zdjęcia zostały wykonane na przełomie sierpnia i września 2012 w Islahiye w Turcji, w obozie dla uchodźców przy granicy z Syrią.
Filip Ćwik – członek agencji Napo Images i Fundacji Napo. Studiował kulturoznawstwo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 2011 został nagrodzony w prestiżowym konkursie WORLD PRESS PHOTO. Od 2001 do 2013 pracował jako fotograf w tygodniku „Newsweek Polska”, dla którego zrealizował ponad 70 okładek, ok. 60 reportaży z całego świata oraz niezliczoną ilość portretów. Publikuje w takich tytułach jak „Le Monde”, „Das Magazine”, „International Herald Tribune”, „Newsweek”, „L’Espresso”, „Days Japan”, „Guardian”, „The Times”. W latach 2010-2012 prowadził również zajęcia z fotografii prasowej w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.