wystawa, studio PortretuWielokrotnego, dyskusyjny klub F / dkF
MetaMemory 1977 – ∞
czyli 47 rocznica 27 urodzin początków projektu MetaMemory.
Od 17 lipca 1977 roku rozpocząłem realizację permanentnego projektu fotograficznego polegającego na robieniu sobie codziennie autoportretu. Po wielu latach projekt ewoluował do wersji multimedialnej i sieciowej włączającej inne osoby i artefakty.
W Muzeum Fotografii zaprezentuję fragmenty historii projektu MetaMemory i związane z tym studio PortretuWielokrotnego. Dziewiętnastowieczny wynalazek, który inspirował wielu artystów, m.in. takich jak: Wacław Szpakowski, Marcel Duchamp, Stanisław Witkacy, posłuży mi do robienia zdjęć zainteresowanym widzom. Do realizacji nowych PortretówWielokrotnych planuję skonstruować nowy system luster i nowy aparat bardzo dużego formatu. Studio PortretuWielokrotnego będzie także dostępne dla innych fotografów.
W roku 2018 refleksje związane z projektem MetaMemory zaowocowały doktoratem pt. MetaMemory czyli od słowa, fotografii, filmu i telewizji do strimingu na żywo w internecie, dedykowanym wizualnie Gustavowi Courbet. Prowadzę w tej pracy rozważania o naturze i związkach cybernetyki, historiozofii, PamięciMedialnej, Ethosophi i zasady KopiujProszę, z naturą człowieka, samoświadomością oraz wielkim wybuchem.
Tekst ten będzie tematem kilku paneli dyskusyjnym z zaproszonymi gośćmi i udziałem publiczności, podejmując pytania zawarte w tekście MetaMemory czyli (…), m.in.:
– Co było na początku?
– Dlaczego pytanie jest najważniejsze?
– Dlaczego cybernetyka?
– Dlaczego piszemy pamiętniki?
– Co to jest PamięćMedialna?
– Dlaczego patenty i prawa autorskie to największa zbrodnia przeciwko ludzkości?
– Czy możemy wrócić do Raju?
Józef Żuk Piwkowski
Inżynier, fotograf, filmowiec odkrywca KopiujProszę i PamięciMedialnej. Twórca KSW / KsięgiSłówWszystkich, Galerii 2B+ (R, DC, M, L), wydawnictwa TytułRoboczy i projektów artystycznych od 1975 roku. Urodzony w Łodzi, działał też m.in. w Warszawie, Paryżu, Cannes, Berlinie, Sofii i Nowym Jorku.
Obecnie w Bydgoszczy, w StudioRejs / 2B – domu na wodzie, rozwija koncepcje PortretuWielokrotnego i prowadzi ze ZbyZielem Galerię 2B+L.
Więcej informacji na temat wystawy, dyskusyjnego klubu F / dkF istudia PortretuWielokrotnego wkrótce m.in. tu:
www.facebook.com/jozef.piwkowski
oraz kontakt do autora:
601 390 205
jozef.zuk@gmail.com
Godziny otwarcia
wtorek–piątek – 11:00–17:00
sobota – 10:00–14:00