Wystawa

Katarzyna Kalua Kryńska / Limfa

event
12.09
-
13.10
.
2024
schedule
Wernisaż: 19:30
place
Galeria Sztuki Nowoczesnej - Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
Zobacz na mapie >
Kup bilet

Bilet ulgowy: 20 zł

Bilet normalny: 35 zł

Na kartę dużej rodziny - 50% zniżki

Bilety do zakupienia w kasie MOB oraz przez Internet

Wernisaż: Wstęp wolny

Bilety

Katarzyna Kalua Kryńska / Limfa
Fot.

Limfa

Inspiracją do projektu „Limfa” stała się stara kolekcja znaczków mojego dziadka. Przedstawiała model świata zdominowany przez narodowych wieszczy, wielkich przywódców, światłych mędrców, naukowców i artystów. Odzwierciedlała system społeczny i kulturowy, w którym mężczyźni posiadali dominującą pozycję władzy, a kobiety były marginesowane. Utrwalane powszechnie wizerunki kryły w sobie zakodowaną dysproporcję i wielowymiarowy paradoks.

Odwołując się do jungowskiej koncepcji rozwoju człowieka kieruję uwagę na potrzebę odnalezienia równowagi możliwej do osiągnięcia poprzez połączenie przeciwieństw. W filozofii chińskiej aspekt żeński utożsamiany jest z zaciemnieniem, chłodem i Księżycem natomiast aspekt męski z aktywnością, ciepłem i Słońcem. Wzajemne ich dopełnianie to holistyczne ujęcie sił działających w naturze. W przeciwieństwie do kultury wschodu szerzącej jedność odmienności, w kulturze zachodu dualizm oddziela materię od ducha, rozum od emocji, mężczyznę od kobiety, życie od śmierci. Separacja ta sprzyja oderwaniu od natury i pogarszającemu się samopoczuciu obu płci. Ciało poddawane nieustannym stresom i trudnym emocjom ulega chorobom. Utarte stereotypy, wstyd, gniew i smutek zatruwają powoli duszę i ciało. Przeciwstawia się temu pierwiastek żeński. Jest jak limfa, która w przeciwieństwie do pompowanej krwi, przeciska się przez naczynia przy użyciu mięśni. Krąży pod powierzchnią wpływając na układ odpornościowy całego organizmu. Według wnikliwej jungistki Marion Woodman ta niewidoczna siła „Kobieca strona naszego istnienia żyje wolniejszym rytmem, jest mniej racjonalna. Porusza się z większą spontanicznością, jest bardziej otwarta, przyjmuje życie takim, jakie jest, bez osądzania”.

Wybór techniki nie był przypadkowy, w technice cyjanotypii odnajduję poezję współistnienia dwoistości. Z ciemności za sprawą bezpośredniego światła wyłania się obraz. Powstaje bez użycia aparatu, jeden jedyny i unikatowy. Pod wpływem promieni słonecznych ręcznie przygotowany kolaż zapisuje się na pokrytym substancją światłoczułą papierze. Prace są zróżnicowane, w procesie tonowania zyskują unikalny odcień. Podobnie w dążeniu do balansu przeciwstawnych sił, przez dekonstrukcję i przedefiniowanie systemu wartości, dopatruję się szansy na świat, w którym panuje różnorodność i możliwość, a nie jednolitość i konieczność.

Dr Katarzyna Kalua Kryńska – artystka wizualna, fotografka, architektka. Należy do Związku Polskich Artystów Fotografików. Laureatka wielu nagród, wykładowczyni fotografii tradycyjnej i alternatywnej w Instytucie Edukacji Artystycznej na Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie oraz The Academy of Photography w Dublinie. Założycielka Fundacji +ARTE. Zasiada w jury. Jej prace prezentowane są w Polsce i za granicą oraz znajdują się w prywatnych kolekcjach. Prezentowana na festiwalu seria „Limfa” zajęła pierwsze miejsce w kategorii Fine Art na międzynarodowym konkursie Julia Margaret Cameron Awards 2023 Barcelona.

www.kalua.pl

@kasia.kalua.krynska

Wernisaż

12.09.2024 (czwartek), 19:30

Godziny otwarcia

wtorek, czwartek – 10:00-18:00

środa, piątek – 12:00-20:00

sobota, niedziela – 12:00-18:00

Galeria Sztuki Nowoczesnej MOB