(Re) konstrukcja intymnej i osobistej historii poprzez autoportrety: »Familie werden« („Stając się Rodziną”). Autorka zebrała 5 niemieckich albumów rodzinnych na pchlim targu w Berlinie i 5 albumów japońskich rodzin na aukcjach internetowych. Jednym z warunków jest to, że zawierają ponad 100 zdjęć rodziny, dzięki czemu można w pełni zrozumieć pochodzenie rodzinne, takie jak struktura rodziny, czas i miejsce. Autorka wybrała 1-2 zdjęcia z każdej rodziny, w których można wyraźnie zobaczyć temat fotografii. Zdjęcia, które zdają się mówić: „To moja rodzina”, „To jest kim jestem”.
Autorka zastanawiała się nad wspomnieniami tej rodziny i postanowiła „stać się” rodziną ze zdjęcia. Szukała ubrań i przedmiotów, które jak najbardziej zbliżone były do oryginałów z fotografii. Czasami sama robiła kostiumy i rekwizyty. Roiła zdjęcia – grając każdą rolę osobiście – w studiach, w podobnie wyglądających lokalizacjach, a czasem nawet dokładnie w tych lokalizacjach, gdzie wykonano oryginalne zdjęcie.
Podstawy rodziny składają się z opowieści zbudowanych na wspomnieniach. Co więcej, pojęcie rodziny jest historycznie i kulturowo uniwersalne. Zatem zdjęcia rodzinne, nawet kompletne nieznajomych, odzwierciedlają własne doświadczenia i wspomnienia widza oraz budzą nostalgię i empatię. Zdjęcia rodzinne zrobione w studio fotograficznym, migawki zrobione przez członka rodziny aparatem kompaktowym i inne zdjęcia przedstawiające nie tylko członków rodziny, ale także różne osoby, w tym krewnych, przyjaciół, kolegów z klasy są starannie osadzone na stronach rodzinnych albumów. Francuski filozof Roland Barthes stwierdził, że noeme lub „esencja” fotografii jest śladem tego, co „było”. Podobnie, albumy rodzinne opowiadają inną historię niż ta, która faktycznie „była”; służą jako wizualizacja relacji między krewnymi i członkami rodziny. Czasami historie są zmieniane i zastępowane lepszymi wspomnieniami. Za każdym razem, gdy przeglądamy album ze zdjęciami, potwierdzamy istnienie rodziny w inscenizowanej historii typu dokumentalnego. Dziś fotografia stała się aktem indywidualnym, a zdjęcia rodzinne rzadko są gromadzone w albumie rodzinnym. Zainteresowania fotograficzne przeniosły się na siebie i codzienne życie. Jednakże fotografie wzmacniają ciągłość i sojusz rodziny jako grupy, mocno ustanawiając ją za pomocą obrazu wizualnego. Akt podjęcia wspólnego fotografowania to sposób na potwierdzenie i wzmocnienie więzi rodzinnej. Może to być tylko udawanie rodziny. Ale być może rodzina staje się rodziną po sfotografowaniu. Fotografie są dowodem naszego istnienia. Autorka ,,rzuca się” na ich historie, aby stać się jej częścia. Historie tych rodzin wplatają się w pamięć i zapomnienie, fikcję i rzeczywistość. Ten projekt przywraca do życia rodzinne fotografie, które niegdyś pozostawały w tyle.
Rie Yamada urodziła się w Nagoi w 1984 r. Studiowała fotografię w Japonii. Następnie pracowała w studio fotograficznym przez trzy lata, przyjechała do Berlina w 2011 roku. W 2013 roku rozpoczęła studia Komunikacja wizualna na Akademii Sztuki weißensee w Berlinie (weißensee kunsthochschule Berlin). Ukończyła studia licencjackie w 2017 roku i obecnie pracuje nad tytułem magisterskim. Jej projekt licencjacki „Familie werden” wygrał gute aussichten i nagrodę Mart Stam. Jej prace były wystawiane w Deichtorhallen Hamburg, NRW-Forum Düsseldorf, a także za granicą, np. W Japonii, Meksyku, Wietnamie, Paryżu i Londynie. „Familie werden” to pierwsza część trzyczęściowej serii poświęconej przeszłości, teraźniejszości i przyszłości rodziny. Druga część serii, nad którą obecnie pracuje, dotyczy eksploracji współczesnej formy rodziny, biorąc udział w wydarzeniach związanych z „polowaniem na partnera” i „wynajmowaniem rodziny” w Japonii. Trzecia część będzie dotyczyła siebie i jej przyszłej rodziny.