Spotkanie z Magdaleną Wosinską, autorką książki Fulfill the Dream
Prowadzenie: Szymon Andrzejewski
Podczas spotkania będzie możliwość kupienia książki.
15.09.2024 (niedziela), 11:00
FACHstudio, Dworcowa 73/4
Wstęp wolny
Fulfill the Dream to dokumentalna fotoksiążka polskiej fotografki Magdaleny Wosinskiej, która uchwyciła amerykańską kulturę skate lat 90. na kolorowych i czarno-białych zdjęciach. Energia, kreatywność i buntowniczy duch tej sceny wpłynęły na modę, muzykę i artystyczną ekspresję, kształtując pokolenie amerykańskiej młodzieży undergroundowej. Książka przedstawia takich skaterów jak Chad Muska, Austyn Gillette, Jim Greco, Harold Hunter, Ed Templeton, Eric Ellington, Ali Boulala i wiele innych wpływowych osób tego środowiska.
Poza szerokim badaniem amerykańskiej subkultury skate, projekt Wosinskiej to osobista podróż przez jej młodzieńcze lata i eksploracja tego, co to znaczy być wyrzutkiem w świecie wyrzutków. W książce można znaleźć jedne z pierwszych fotografii Wosinskiej, wykonanych w wieku 14 lat.
Jej wizualny dziennik uchwycił dwoistość, która ukształtowała jej życie: radość i ekscytację płynącą z jazdy na deskorolce, świat pełen adrenaliny, narkotyki, pierwszą miłość, potrzebę znalezienia swojego miejsca na świecie oraz walki z problemami zdrowia psychicznego. Krótko po emigracji do Stanów Zjednoczonych z komunistycznej Polski w 1991 roku, jej sposobem na radzenie sobie z szokiem kulturowym był aparat fotograficzny. Stał się on jej paszportem do świata rządzonego przez chłopców, językiem do wpasowania się i nawiązywania szczerych relacji w skaterskiej społeczności. Poprzez surowe, emocjonalne portrety i autoportrety stworzone w kontraście do sceny zdominowanej przez mężczyzn, uchwyciła słynnego ducha młodzieży lat 90., odzwierciedlając wzloty i upadki polsko-amerykańskiej i damsko-męskiej przynależności oraz esencję lat spełniania marzeń jako fotografka-skaterka poprzez wytrwałość, pracowitość i ciężką pracę. Obok młodzieńczego niepokoju tamtej ery, projekt bada tematy wzmocnienia pozycji kobiet i nieustannego dążenia do celów.
Fulfill the Dream to czwarta książka fotografki. Jej poprzednie książki, Bite It You Scum (2010), The Experience Vol.1 (2015) i Leftovers of Love (2018) uchwyciły ducha amerykańskiej wędrówki, poszukiwania kobiecości i ból złamanego serca. Projekty książkowe Wosinskiej były wystawiane w galerii Fahey/Klein Gallery (Los Angeles) oraz Webber Gallery Space (Londyn), a Leftovers of Love zdobyła miejsce w kolekcji biblioteki MOMA. Najnowsza retrospektywna wystawa Wosinskiej 'In Between Life' miała miejsce w Centro Cultural w Maladze podczas festiwalu Moment’s '23.
Magdalena Wosinska
Fotograficzne wartości Magdaleny Wosinskiej mają swoje korzenie w jej statusie outsiderki – najpierw jako nowo przybyłej do Ameryki z Europy Wschodniej, a później jako kobiety w zdominowanych przez mężczyzn światach skateboardingu i muzyki heavy metalowej. Dla Wosinskiej aparat to sposób na budowanie znaczących połączeń między nią samą, fotografowaną osobą lub obiektem, oraz widzem.
Komunikacja i empatia są sercem jej praktyki. Dla Wosinskiej fotografia to twórcza wymiana oparta na autentyczności i zaufaniu, a plan zdjęciowy to przestrzeń, w której zarówno fotograf, jak i model mogą dzielić się poczuciem wrażliwości i otwartości. Zapewnienie, że fotografowane osoby czują się bezpieczne i docenione, pozwala Wosińskiej uchwycić emocje i osobiste narracje, w których widzowie również mogą rozpoznać siebie.
Wosinska uważa za przywilej pracować z ludźmi – być świadkiem historii oczami innych i używać aparatu jako sposobu na eksplorację naszej wspólnej ludzkości. Jej odważny styl wizualny – kształtowany częściowo przez wieloletnie doświadczenie w fotografowaniu subkultur – stanowi silny kontrapunkt dla ciepła i wrażliwości jej portretów. Poprzez swoją fotografię Wosinska obejmuje pasję, bogactwo i złożoność ludzkiego doświadczenia.