Prezentowane zdjęcia stanowią przegląd różnych lat twórczości artysty, od końca lat 50. do drugiej połowy lat 80. Wszystkie fotografie prezentują główne nurty zainteresowań fotografa z tamtych okresów: subiektywne ujęcie tematu i umiejętność uchwycenia nastroju danej chwili w nieomal reporterskim skrócie.
W tematyce pokazywanych zdjęć istotne jest połączenie tematyki człowieka i miejsca. Można na nich znaleźć osoby, znane bardziej lub mniej, przywołane z historii takie jak na przykład Piotr Skrzynecki, najsławniejszy artysta krakowskiej Piwnicy pod Baranami, ale też postaci zupełnie nieznane, anonimowe, przechadzające się ulicami miasta. Niekiedy uchwycone są w sytuacjach niezdefiniowanych, szybkich i niepozowanych, co widoczne jest na zdjęciu sesji modowej Barbary Hoff w Alejach Jerozolimskich z 1969 roku. Ważność kontekstu miejsca sprawia, że poznajemy dawny wygląd polskich i zagranicznych miast, które stanowią ważny zapis historyczny. Powiązanie historii z fotografią warte jest przemyśleń, jak zauważa Walter Benjamin: „język fotografii wiąże historię, w miarę jak historia nadaje sens fotografii”, czego nie sposób nie zauważyć, obcując właśnie z pracami Rolke.
Tadeusz Rolke – urodził się w 1929 roku w Warszawie. Prekursor polskiej fotografii reportażowej. Pierwsze zdjęcia, artysta wykonywał już w trakcie powstania warszawskiego, ale o karierze fotografa, zadecydował podczas przymusowych robót w Niemczech. W swoich przedstawieniach szczególną uwagę poświęca rodzinnej miejscowości – Warszawie. Obecnie wykłada na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego i w Warszawskiej Szkole Fotografii dr. Mariana Schmidta. Współpracuje z „Magazynem Gazety Wyborczej”. Jest współzałożycielem wydawnictwa „edition.fotoTAPETA”, mającego siedzibę w Warszawie i Berlinie. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. W 2009 roku został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Od połowy lat 90. jest jednym z najczęściej prezentowanych artystów w Polsce. Najważniejsze wystawy to Rock’n Rolke (Fundacja Galerii Foksal, 2006), Wszystko jest fotografią (Zamek Ujazdowski, 2009) i Jutro będzie lepiej (Galeria LeGuern, 2013). Ponad sto tysięcy negatywów artysty jest dostępnych w archiwach stołecznego Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.